Виїзний семінар “Природні, природно-антропогенні та техногенні геосистеми Житомирського Полісся”

Відбувся виїзний науково-практичний семінар «Природні, природно-антропогенні та техногенні геосистеми Житомирського Полісся: минуле, сучасне, майбутнє»

7 травня 2019 року в рамках заходів, присвячених ХІІI Всеукраїнському фестивалю науки, за інформаційної та технічної підтримки директора центру професійного інструменту «Водоспад», к.т.н. С.Р. Коженевського, професора кафедри екології природничого факультету Національного університету «Києво-Могилянська академія» д.геол.н. К.І. Деревської, керівника розсадника багаторічних рослин «Сонцецвіт» А.П. Войтка, відбувся виїзний науково-практичний семінар «Природні, природно-антропогенні та техногенні геосистеми Житомирського Полісся: минуле, сучасне, майбутнє», у якому взяли участь представники всіх наукових підрозділів Інституту географії НАН України.

Під час проведення семінару його учасники ознайомилися з геологічною, геоморфологічною (морфоструктурною та морфоскульптурною) будовою та ландшафтною структурою території Житомирського Полісся, історією та особливостями його антропогенного освоєння.

Для учасників семінару була проведена презентація монографічних видань С.Р. Коженевского та К.І. Деревської «Дорогами Павла Апполоновича Тутковского» (2013), «У подножия Славечанско-Овручского кряжа. Реки Жерев и Уж» (2014), «У подножия Славечанско-Овручского кряжа. Река Уборть» (2016), присвячених внеску видатного українського вченого, одного з фундаторів нинішньої Національної академії наук України, академіка Павла Аполлоновича Тутковського у дослідження природи Українського Полісся, зокрема окремих районів Словечансько-Овруцького кряжу. Автори ознайомили учасників семінару з історією створення монографій, особливостями збору архівних матеріалів щодо життя і наукової діяльності П.А. Тутковського, новими фактами про його роль у становленні вітчизняної геології, геоморфології, фізичної географії.

Увага учасників була спрямована на вивчення особливостей сучасного природокористування в регіоні, наслідками якого є різного ступеня трансформації природних та створення нових, нехарактерних для даної території, техногенних геоморфосистем у результаті сільськогосподарської, гідротехнічної та гірничодобувної діяльності.

Окремим пунктом програми семінару було відвідування унікальних ландшафтів Білокоровицького кряжу, де зростає рододендрон жовтий — релікт дольодовикового періоду.

Учасники семінару ознайомилися з будовою геологічного розрізу та новоствореними формами рельєфу, ландшафтними комплексами Білокоровицького кар’єру з видобутку гранітів і кварцито-пісковиків, а також стихійного кар’єру з видобутку флороносних пісковиків палеогенового віку.