ORCID — реєстр унікальних ідентифікаторів науковців

 
ORCID — це відкрита некомерційна організація, що здійснює свою діяльність на громадських засадах. Її робота спрямована на створення й ведення реєстру унікальних ідентифікаторів науковців і сполучної ланки між дослідницькими роботами та їх результатами.
 
Проект ORCID не обмежений рамками певної наукової дисципліни, розділу досліджень і державних кордонів. Реєстр ORCID дозволяє зв'язати дослідників з результатами їх роботи за рахунок впровадження ORCID ID в ключові процеси, такі як оновлення досьє дослідника, розгляд рукописів і подача заявок на отримання грантів і патентів.
 
Система обліку ORCID надає дві основні можливості:
  1. Реєстр, в якому можна отримати унікальний ідентифікатор і керувати записом результатів своєї дослідницької роботи.
  2. Інтерфейси розробки (API), призначені для забезпечення передачі даних між різними системами обліку та встановлення авторства наукових робіт в кожній з них.

Програмне забезпечення ORCID поширюється відповідно до вільних ліцензій. База файлів для вільного завантаження оновлюється щороку і діє на основі інструмента відмови від авторських прав і передачі творів у суспільне надбання.

У реєстрі ORCID зберігається інформація неконфіденційного характеру: ПІБ, адреса електронної пошти, місце роботи і запис дослідницької діяльності. Колектив ORCID розуміє природну потребу індивідуальних дослідників у формуванні потрібного уявлення про їхню роботу, тому надає інструменти для управління налаштуваннями конфіденційності даних, які зберігаються в реєстрі.
 
Для індивідуальних дослідників доступ до реєстру ORCID надається безкоштовно. Вони можуть отримати ORCID ID, керувати записом результатів своєї діяльності і шукати в реєстрі інших науковців.
 
Дослідницькі організації можуть стати учасниками проекту ORCID для прив'язки ORCID ID, а також для реєстрації своїх співробітників і студентів та отримання ними ORCID ID.