Проведено науковий онлайн-форум «Геостратегія України у ХХІ столітті»

конференції

1 квітня 2022 року у рамках глобальної ініціативи Міжнародного географічного союзу «GeoNight» в Інституті географії НАН України, за підтримки Національного комітету географів України та Українського географічного товариства, проведено науковий онлайн-форум «Геостратегія України у ХХІ столітті». Одночасно відповідні заходи відбулись в багатьох країнах світу.

У зв’язку зі збройною агресією та масованим вторгненням росії, організатори внесли зміни до попередньо запланованої програми зустрічі, зосередившись на спектрі проблем для суспільства та природи, що виникли  та виникатимуть внаслідок воєнних дій, а також підходах до їх оцінювання й вирішення в Україні та у ширшому, міжнародному контексті.

До обговорення були  представлені питання:

 1. Якими були передумови російської агресії проти України? Яким був глобальний контекст для України з часів отримання її незалежності?
 2. Поствоєнні виклики для географії: освіта та дослідження.
 3. Які вектори в подальшому має обрати Україна для успішного розвитку та якими можуть бути сценарії подій?

Не зважаючи на складні умови, спричинені війною, в роботі форуму взяло участь 60 учасників – представники усіх регіонів України, в т.ч. –  з тимчасово окупованих російськими загарбниками, та географи з низки зарубіжних країн.

Зі вступним словом до учасників звернулась директор Інституту географії НАН України, чл.-кор. НАН України Є. Маруняк.

Українську географічну спільноту привітали у виступах президент та віце-президент Міжнародного  географічного союзу, проф. Майкл Медоуз та проф. Наталі Лемаршан генеральний секретар Асоціації європейських географічних товариств, проф. Массиміліано Табусі, віце-президент Міжнародного  географічного союзу, представники національних географічних товариств країн ЄС, а також віце-президент Українського географічного товариства В.І.Олещенко.

До обговорення на засіданні були запропоновані такі доповіді:

 • Україна-росія: дещо про борги в природокористуванні (д.г.н. С. Лісовський);
 • Російська інтервенція проти України в світлі теорії фронтиру (проф. Г. Підгрушний, К. Коваль);
 • Військова агресія російської федерації проти України – нові виклики для географії (к.г.н. В. Олєщенко);
 • Про стратегічні напрями географічних досліджень у воєнний та повоєнний період (академік НАН України, проф. Л. Руденко);
 • Про Стратегію повоєнного відновлення ландшафтів України (чл.-кор. НАН України, проф. М. Гродзинський);
 • Співробітництво та взаємодія університетських географічних осередків під час війни та погляд у майбутнє (проф. С. Запотоцький, проф. М. Заячук, проф. І. Пилипенко, проф. Д. Мальчікова);
 • Україна в системі геополітичних змін - планувальний аспект (проф. Ю. Палєха);
 • Післявоєнне переформатування економіки України (к.г.н. П. Макаренко);
 • Дослідження якості життя населення в умовах війни і суспільно-політичної нестабільності (проф. І. Гукалова);
 • Чи всім вистачить місця під сонцем? (Н. Муніч);
 • Військовий урбіцид в Україні через призму міської геополітики (проф.. К. Мезенцев, проф. Г. Підгрушний, к.г.н. О. Гнатюк;
 • Нові виклики і успішні сценарії: еволюція концептів та інструментів планування розвитку міст (к.г.н. О. Денисенко);
 • Перспективи єврорегіонів України у подальшому розвитку транскордонного співробітництва територіальних громад (к.г.н. В. Новікова).

В обговоренні зазначених доповідей та дискусії з інших питань з тематики  зустрічі взяла участь значна кількість учасників.

За результатами засідання була ухвалена резолюція: