Вшанування пам’яті М.М. Миклухо-Маклая на урочистих заходах

науковці

Вшанування пам’яті М.М.Миклухо-Маклая на урочистих заходах, присвячених 175-річчю від дня народження (місто Малин, 16.07.2021 р.)

В історії людства є постаті, імена яких стають загальним здобуттям. Такою є постать Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая – всесвітньо відомого вченого-гуманіста, який ще в середині ХIХ століття не тільки науково довів біологічну рівноцінність усіх рас, засуджував визнання «вищих» та «нижчих» рас, вважав тубільців повноправними членами людського роду, а й активно боровся проти расизму, колоніалізму, рабства.

За висновками австралійських дослідників: «будь-яка країна могла б пишатися такою людиною, але жодна країна не може претендувати на нього одноосібно. Росії належать місця його народження і смерті, але його душа – всьому людству, його праця – всьому світу».

Не випадково у 1996 р. (до 150-річчя від дня народження М.М.Миклухо- Маклая) ЮНЕСКО назвала його ЛЮДИНОЮ СВІТУ.

Не випадково його віднесено до когорти 100 великих українців, тому що ім’я видатного сина людства по праву належить і Україні.

Українське коріння М.М. Миклухо-Маклая є глибоким та пов’язано з козацькою добою.

Сам вчений відвідував Україну, зокрема Малин і Гамарню, де проживали члени його родини, проживав тут певний час, працював на матеріалами своїх досліджень Океанії.

Тісно пов’язане з Україною й життя родини Миклух, яка відіграла значну роль у господарській діяльності, розвитку освіти на Малинщині.

Пам’ять про видатного вченого – етнографа, географа, біолога в нашій країні зберігається та вшановується: це і проведення тематичних конференцій та читань, видання книг про його життєдіяльність, спорудження пам’ятника у Малині, відкриття 4-х музеїв, зокрема і у Малинському лісотехнічному коледжі.

Це ім’я гідне пам’яті, а його гуманістичні ідеї набувають особливої актуальності у наш час.

З активної участі співробітників Інституту географії НАН України у Малинському фаховому коледжі (с. Гамарня, Житомирська область) відбулися урочисті заходи, присвячені 175-річчю від дня народження великого гуманіста М.М. Миклухо-Маклая.

Традиційно, як і на 170-річчя М.М. Миклухо-Маклая, відбулась наукова конференція – Маклаївські читання «Діяльність та дослідження М.М. Миклухо-Маклая: історичні та сучасні погляди». Голова Житомирської обласної ради В.І. Федоренко відкрив пам’ятну меморіальну дошку М.М. Миклухо-Маклая та туристичний маршрут і віртуальну карту «Подорожуй по-сучасному». Особливу увагу присутніх привернула фотовиставка «Шляхами Маклая» та експозиція «Вітри мандрів».

Учасники заходу із задоволенням відвідали музей М.М. Миклухо-Маклая, який розміщений в будинку, в якому проживав брат Миклухо, та здійснили екскурсію по м. Малин (покладання квітів до пам’ятника М.М. Миклухо-Маклаю, відвідання парку, який закладений сім’єю Миклухо, відвідання могили матері М.М. Миклухо-Маклая).