Нова Україна, нові завдання географії


21 лютого 2014 року, день підписання Угоди між колишнім Президентом і представниками опозиційних сил, відкрив нову сторінку у розвитку української держави.

Протягом тримісячної боротьби всеукраїнського «Євромайдану» за демократичні цінності, люди, які обрали науку, що інтегрує країни, народи, континенти – географію, були учасниками всіх подій. Серцем, подумки, дією, в інформаційному та фізичному просторі.

В ці дні, разом з країною, ми оплакуємо та вшановуємо  пам'ять загиблих героїв, серед яких і наші колеги – студент Львівського університету ім. Івана Франка, Ігор Костенко, старший науковий співробітник Відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна, Юрій Вербицький.

Герої не вмирають…

І ми віримо, що їх жертва не була марною – Україна нарешті сформує свою ідентичність й цілісність, відчує економічне та духовне відродження, посяде гідне місце серед розвинених країн світу.

Разом з державою має крокувати і географія, дослідницьке поле якої охоплює найактуальніші проблеми та потреби українського суспільства, дає  результати – інформаційні продукти і аналітичні документи,  просторові моделі  – у сфері економіки, екології, регіонального розвитку, планування, зокрема щодо оцінки природних та соціальних ризиків, територіального капіталу, електоральної поведінки, геополітичної та геоекономічної ситуації, глобальних викликів тощо.

Досить переписувати застарілі дані з Географічної енциклопедії України. Треба думати про її оновлення, про підготовку фахівців нової формації, здатних посилити прагматичну функцію географії. В умовах практичної відсутності фінансування науки та освіти доцільно посилити увагу до невеликих проектів, націлених на той регіон, де ми працюємо. Посилити співпрацю з управлінцями – без науки держава немає майбутнього.

Слава Україні!

                                            Колектив Інституту географії НАН України